Jdi na obsah Jdi na menu
 


Typy střelby

26. 11. 2009

Typy střelby

 

 

Existují asi tři provedení techniky střely: střela příklepem, švihem, popř. golfovým úderem nebo střela z otočky.

 

Střelba příklepem

Je prudký typ střelby, avšak ne tak přesný jako střela švihem. Úder forhendovou stranou je úderem prudkým a tvrdým, pokud střela míří do těžkochytatelných míst, pak je ve většině případů úspěšná. Problémem je, že přesnost střelby není vždy zaručena. Úder stranou bekhendovou nemá s přesností nic společného, nelze tedy přesně mířit ani do míst, kam chce hráč míček směrovat. Avšak ve většině případů překvapí jak brankáře, tak hráče samotného.

provedení: Střela forhendem začíná nápřahem, tedy oddálením čepele od míčku (nesmí být příliš vysoký, jelikož sudí nápřah může posoudit jako hru vysokou holí). Pak následuje mírný nákrok kupředu (pro hráče s pravým zahnutím čepele levá noha, pro hráče s levým zahnutím noha pravá). Po nápřahu a nákroku následuje úder míčku v místech mezi špičkou a patou čepele.

Střela bekhendem se provádí individuálně, dochází k ní ve chvíli, kdy hráč stojí zády k bráně a nemá prostor pro klasickou střelu. Úder čepele do míčku je kolmý.

 

 

Střelba švihem

Nejčastější provedení střelby, výsledek je přesný, překvapivý, efektivní a účinnější než výsledek střelby příklepem.

provedení: Střela švihem forhendovou stranou se provádí tahem. Hráč opět využívá mírného nákroku (přenesení váhy a nákrokovou nohu) směrem dopředu, avšak s míčkem na čepeli. Při tahu míček zklouzává ze střední části čepele ke špičce. Přiklopení či odklopení čepele k míčku znamená řízení směru střely.

Střela šihem bekhendovou stranou je méně častým úkazem, její provedení je značně náročné, úspěch může mít pouze v bezprostřední blízkosti brány, buď při hře před anebo při trestných střlení.

 

 

Střela golfovým způsobem

Je oblíbenou činností při nesnázích obránců nebo ideální prvek pro brejkové situace. Hráč uchopí obouručně hůl u jejího konce a míček podsekává střední částí čepele. Míček se vznese,výsledkem je lob, klidně i za obranu soupeře, kde čeká osamocený spoluhráč na brejk.

 

 

Střela z otočky

Střela z otočky je opět oblíbenou střelou obránců. Důležitým faktorem při provedení je švih těla. Hlavní postavení: nohy za sebou kolmo k bráně, míček na čepeli, která je umístěná za druhou stojnou nohou. Následný tah a švih těla vyprodukují prudkou střelu.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pochvala

(Alfiik, 6. 2. 2012 12:55)

Pěkně, stručně a jasně vysvětleno. Povedené :)